środa, 25 maja 2016

Faktura VAT - elementy





Co to jest faktura przecież każdy wie. Na pewno? A co powinna zawierać i dlaczego? Kiedy się ją wystawia? Jak ją wystawić? Jak obliczyć podatek? Takich pytań można zadać miliony, a zatem pojęcie „faktura” nie jest takie proste jakby się mogło wydawać. Jednak spokojnie… wszystko wytłumaczymy.

Najbardziej powszechna, standardowa i najłatwiejsza jest faktura VAT. Jest to dokument, który potwierdza, że dwie strony (nabywca i sprzedawca, czyli kupujący i sprzedający) zawarły jakąś transakcję. Innymi słowy: ktoś, coś, od kogoś kupił i faktura jest tego dowodem.

Większość przepisów dotyczących faktur można znaleźć w Ustawie z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054), którą potocznie nazywamy ustawą o VAT.



Co powinna zawierać najbardziej podstawowa faktura VAT?

  •  datę wystawienia faktury – tutaj chyba nic nie trzeba tłumaczyć 


  • numer faktury – Każda faktura musi posiadać swój indywidualny, jednoznaczny, unikatowy numer. Należy je numerować kolejno podczas wystawiania. Najlepiej przyjąć pewien system oznaczania faktur, który będzie stosowany w całej firmie, tak aby w razie potrzeby, można było łatwo odszukać konkretną fakturę. Można to zrobić, tak jak w przykładzie:




Jeżeli w danej firmie, faktury są wystawiane przez kilka osób, możemy do podanej numeracji dołączyć inicjały osoby wystawiającej (np. FV/7/04/2016/AB). Dzięki temu, wszelkie wątpliwości związane z daną fakturą, będziemy mogli od razu skierować do konkretnej osoby.

Faktury należy zawsze przechowywać posegregowane! Jest to bardzo ważne, ponieważ często zdarzają się sytuacje, w których szybko musimy odszukać konkretną fakturę i lepiej zaoszczędzić sobie nerwów i czasu. Dobrze jest je przechowywać w segregatorach, z podziałem na miesiące i lata.


  •  imiona i nazwiska lub nazwy oraz adresy, zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy


Na fakturze umieszczamy pełną nazwę naszej firmy i adres pocztowy. Warto dodać także nasz numer telefonu i adres e-mail (najlepiej dane kontaktowe bezpośrednio do osoby, która zajmuje się wystawianiem faktur, ponieważ to właśnie ona będzie mogła najszybciej udzielić, konkretnej odpowiedzi) i/ lub adres strony internetowej. Ułatwi to nabywcy kontakt z nami w razie wątpliwości, co do faktury lub samego towaru, czy usługi.

  •  numery NIP obu stron

Numery te są potrzebne do celów podatkowych. Sama nazwa firmy i adres, nic nam nie mówią jeśli chodzi o podatek. Dopiero dzięki numerowi NIP jesteśmy w stanie odnaleźć konkretnego podatnika.

  •  datę sprzedaży towaru lub wykonania usługi

Jeżeli dostawa towaru trwała np. kilka dni to na fakturze powinniśmy umieścić datę zakończenia tej dostawy. Także w sytuacji, gdy sprzedaliśmy towar lub usługę i otrzymaliśmy zapłatę przed dostawą lub przed wykonaniem tej usługi, to ta data zapłaty powinna znaleźć swoje miejsce na fakturze.

  •  nazwa towaru lub usługi, które zostały sprzedane w tej transakcji
  •  ilość (wyrażoną w liczbie) i jednostkę miary dostarczonych towarów lub zakres  wykonanych usług

Za jednostkę miary można wpisać sztuki (szt) lub metry, kilogramy, litry itp.

  •  cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cena jednostkowa netto)

Cena jednostkowa, czyli cena za jedną sztukę, za 1 metr, za 1 kilogram danego towaru lub za jedną usługę (np. 30 min masaż kręgosłupa – 1 szt)

Pamiętaj!  netto – kwota bez podatku (to co nam zostaje „na rękę”)
brutto – kwota z podatkiem
brutto = netto + podatek

  •  wartość towaru lub usługi bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto)

Obliczamy ją w następujący sposób:

ilość sprzedanych sztuk x cena jednostkowa netto = wartość sprzedaży netto


  •  stawkę podatku

Obecnie podstawowa stawka VAT na towary i usługi to 23%. (o pozostałych stawkach innym razem)

  •  sumę wartości sprzedaży netto,
  •  kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto,

Programy do fakturowania obliczają tę wartość samodzielnie, jeżeli jednak wystawiamy fakturę „ręcznie”, to w tym miejscu należy zsumować wszystkie kwoty podatku z całej faktury.

  •  kwotę należności ogółem

Innymi słowy kwotę brutto, lub kwotę do zapłaty ogółem.


Na fakturze mogą znajdować się także inne elementy, nie wymienione wyżej, ale o nich innym razem.

12 komentarzy:

  1. Samo wystawianie faktur VAT raczej nie jest kłopotliwe i moim zdaniem jest tyle programów, że każdy z nas by sobie z tym poradził. Dla mnie bardzo ważnym jest przede wszystkim to, aby dobrze działał elektroniczny obieg dokumentów https://www.connecto.pl/jak-elektroniczny-obieg-dokumentow-wplywa-na-dzialanie-firmy/ z którego w mojej firmie korzystamy z powodzeniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. A myślał ktoś z Was może o elektronicznym obiegu dokumentów w firmie? Powiem Wam, że na stronie https://wiesci.waw.pl/elektroniczny-obieg-dokumentow/ możecie znaleźć kilka informacji na ten temat. Koniecznie musicie się sprawdzić sobie wszystkie oferty.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dobry artykuł, ciężko o dobre wyjaśnienie ale tutaj znalazłem wszystkie informacje jakie potrzebowałęm :)
    http://szybkafaktura.pl/blog/rachunek-faktura-czym-sie-roznia-maja-podobienstwa/

    OdpowiedzUsuń
  5. Problem w tym, że wiele firm wie, jak takie fv wystawiać, ale za to ma problem z ich opłaceniem. Często mi się to zdarza, dlatego podpowiem sobie i innym, że można wykorzystać faktoring Olsztyn https://kredytolsztyn.com/faktoring-olsztyn/. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zebrać pieniążki na już.

    OdpowiedzUsuń
  6. Faktoring to bardzo ciekawe rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Więcej informacji na temat tej usługi można przeczytać pod adresem https://smartfactoring.faktoringoferty.pl.

    OdpowiedzUsuń
  7. Faktura to dokument handlowy, który zawiera informacje o sprzedaży towarów lub usług. Elementami, które powinny się w niej znaleźć są m.in. data wystawienia faktury, numer faktury, dane sprzedawcy,
    dane nabywcy (nazwa, adres, NIP), kwota.
    https://portal.faktura.pl/podatki/limit-platnosci-gotowka-w-2023-roku/

    OdpowiedzUsuń
  8. Do końca nie wiedziałem co pewne informacje znaczą na fakturze, ale dzięki tobie te informacje zostały uzupełnione :) https://efaktor.com.pl/faktoring/faktoring-online/

    OdpowiedzUsuń
  9. W rankingu kont bankowych, kluczowe są niskie opłaty, szybki dostęp do środków i innowacyjne rozwiązania, które usprawniają codzienną obsługę finansową. https://www.bank-ranking.pl/ranking-kont-firmowych

    OdpowiedzUsuń
  10. Artykuł doskonale przekazuje istotę tematu, bogato ilustruje treść i oferuje wartościowe spojrzenie na omawianą kwestię. Świetna lektura! https://kasacjapojazdow24h.pl/

    OdpowiedzUsuń
  11. Zapewnij swojej firmie solidną bazę finansową z naszym biurem rachunkowym. Precyzyjne rozliczenia, fachowe doradztwo podatkowe i kompleksowa obsługa gwarantują spokój i efektywność. Powierz nam rachunki, skoncentruj się na sukcesie swojego biznesu! https://kancelariagospodarcza.pl/

    OdpowiedzUsuń